top of page

Projekt magisterski składany i broniony w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

 

CLEAN AIRCHITECTURE; modelowy budynek antysmogowy o funkcji mieszkalno - usługowej przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie
Tutor: dr inż. arch. Aleksandra Witeczek

Projekt ten jest pierwszym, modelowym budynkiem antysmogowych zlokalizowanym w Polsce. Zastosowano w nim szereg nowoczesnych rozwiązań i technologii które połączone ze sobą w odpowiedni sposób przyczyniają się do poprawy jakości powietrza oraz sam w sobie nie wpływa na nie negatywnie.

Ideą funkcjonalną projektu było stworzenie komfortowego miejsca do mieszkania dla świadomych użytkowników. Mieszkania zlokalizowane są wokół korytarza, który z kolei umiejscowiony jest wokół dziury w środku budynku. W części północnej, to jest najgorzej oświetlonej do mieszkania, znajdują się dodatkowe usługi dla mieszkańców. Strefa mokra, tj. z łazienkami i kuchniami zlokalizowana jest w wewnętrznym pasie przylegającym do korytarza. Część mieszkań powiększona jest o dodatkowy pas wewnątrz, w którym zlokalizowane są dodatkowe pokoje mieszkalne.

Antysmogowa funkcja budynku działa w następujący sposób: Występujący na zewnątrz budynku smog styka się z elewacją oczyszczającą powietrze wykonana dzięki drukowi 3d, pokryta wspominanym już wcześniej ditlenkiem tytanu, który w reakcji ze światłem słonecznym zobojętnia cząsteczki zanieczyszczeń. Pozostałe cząstki smogu za pomocą warunków atmosferycznych przedostają się przez przecięcia bryły w parterze do środka i przedostają się do góry na zasadzie działania grawitacji. Powietrze przechodzące przez „dziurę budynku” również jest oczyszczane za pomocą tej samej technologii, tj. elewacji. Powietrze trafiające do mieszkań oraz na zewnątrz budynku jest oczyszczone. Dodatkowo elewacja ta przeplatana jest z bluszczem, który również ma zdolność do pochłaniania niektórych rodzajów zanieczyszczeń, dzięki czemu stanowi wsparcie dla funkcji oczyszczającej elewacji.

Konstrukcję budynku i strefy przedstawia się następująco: począwszy od tradycyjnie budowanego garażu podziemnego z infrastrukturą, usługowy parter dostępny dla wszystkich, kondygnacje mieszkalne, oraz przeszklony ogród na dachu. Sam budynek minimalnie wpływa na pogorszenie jakości powietrza w otoczeniu – posiada konstrukcję szkieletową wykonaną z drewna, duże przeszklenia od korzystnych stron, magazynuje deszczówkę, wykorzystuje odnawialne źródła energii w postaci perowskitów, które działają analogicznie do paneli fotowoltaicznych,. Występują one w postaci transparentnych naklejek, które przyklejone są na szklanej elewacji budynku. W budynku zakłada się także wykorzystanie systemu inteligentnego, który będzie regulował np. korzystanie z energii, przy czym wpływał na wysokość miesięcznych rachunków.
 

bottom of page